מרכז דהאן לתרבות חברה וחינוך במורשת יהדות ספרד והמזרח נוסד בשנת 1999 ע"י אהרן ורחל דהאן. עפ"י יוזמה של פרופ' משה קוה נשיא האוניברסיטה.

כלוחמים ופעילים למען שמירת הזהות היהודית של קהילות ישראל, מאמינים אהרן ורחל שהדרך המובילה למימוש יעד זה, עוברת דרך הפעילות והעשייה החינוכית ועל כן יזמו והקימו מוסדות חינוך בארץ ובתפוצות הפועלים לחיזוק הזהות היהודית ולקירובן של בני הנוער למורשת קהילות ישראל.
טיפוח ושימור מורשת ישראל תוך הגברת המודעות לעושר התרבות של קהילות ספרד והמזרח אשר התגבש ונבנה במהלך הדורות בקהילות אלה.
חשיפה של המסורות והיצירה רוחנית-תרבותית בקהילות המזרח ותרומתן לגיבוש ההוויה התרבותית והמסורת של כלל עם ישראל.

 

ייחודיותו של המרכז, ניכרת בתרומתו הייחודית לטיפוח ושימור מורשת ישראל, תוך הגברת המודעות בקרב הקהל הרחב, לעושר התרבותי של קהילות ספרד והמזרח, עושר שהלך ונתגבש במהלך הדורות בקהילות הללו.

המרכז אף מקדיש מאמץ ניכר לחשיפתן ולפרסומן של היצירות הרוחניות-תרבותיות בקהילות המזרח, אשר תרמו לגיבוש ההוויה התרבותית של כלל עם ישראל.

דברי מנהל המרכז, ד"ר שמעון אוחיון

בשנה זו, מציין המרכז לחברה, תרבות וחינוך במורשת יהדות ספרד ע"ש אהרן ורחל דהאן ז"ל, שש-עשרה שנה להיווסדו. כאשר יצאנו לדרך, לא ציפינו להיענות והתלהבות של ציבור רחב כל-כך אשר הציף אותנו בהשתתפותו, בכל האירועים והפעילויות שיזמנו.

התלהבות זו, מבטאת את העניין ואת הצימאון ללמוד, להכיר, לחשוף ולחקור את מורשת קהילות ישראל בארצות ספרד והמזרח. לאחרונה הרחבנו את פעילותנו להכרת כלל קהילות ישראל, מזרח ומערב, ספרד ואשכנז.

ציבור גדול של חוקרים מן האוניברסיטאות והמכללות בארץ ובעולם לוקח חלק בכנסים האקדמיים, ומציע את מחקריו ופרסומיו לבימות מדעיות של מרכז דהאן.  במסגרת הבימות המדעיות הספקנו להפיק עשרות קבצים מדעיים על קהילות ישראל. 

מורים רבים מצטרפים אל ימי העיון של המרכז, רואים בהם מקור להעשרת הידע שלהם על קהילות ישראל ומעודדים את תלמידיהם להשתלב בפרויקטים חינוכיים ובכתיבת עבודות גמר על השורשים הייחודיים של קהילות מוצאם ותרומתן לתרבות עם ישראל. באחד הכנסים הגדולים בשנה זו זכינו לראות 750 תלמידים ממסגרות שונות.

במיוחד, גאים אנו בהתגייסות של ראשי ארגונים רבים לפי ארצות מוצאם, המתייצבים יחד עם פעיליהם ואלפי חבריהם מכל רחבי הארץ בכנסים ובאירועי התרבות של מרכז דהאן, ומפגינים את נוכחותם ועניינם בכל כינוס ובכל הרצאה של מרכז דהאן.

דבר נשיא האוניברסיטה

מרכז דהאן נוסד על מנת להתמודד עם בעיית הניכור של הנוער היהודי למורשת קהילות ישראל. גישתנו היא מיזוג וטכנולוגיה חדישה עם המסורת תוך שילוב אינטרנט,  אמצעי תקשורת חדישים ומיומנויות של אנשי חינוך והוראה באוניברסיטת בר אילן. המטרה העומדת לנגד עינינו היא עידוד דו-שיח בין חלקי הנוער היהודי על נטיותיו והשקפותיו.

הנחלת הערכים של מורשת יהודי ספרד,  עשויה לחבר את העם על פלגיו השונים ולתרום מעושרה התרבותי לעיצוב הזהות היהודית.

אודות המייסדים

אהרן ורחל דהאן ז"ל, נדיבי עם, בולטים ביוזמתם ובמנהיגותם בתחומי חברה ובפרט בפעילותם למען קידום החינוך היהודי בארץ ובחו"ל.

רחל ז"ל, נולדה בתל אביב למשפחת 'אלגזי', שהייתה מן המייסדים הראשונים של העיר. אהרן ז"ל, הוא יליד טבריה, למשפחה של רבנים ומנהיגי ציבור. יחד נפגשו בשירות בצה"ל, כאשר רחל הייתה חיילת תחת פיקודו של הקצין הצעיר והמוכשר שהתגייס להגנת המולדת שהייתה בתחילת דרכה כמדינה.

רחל ואהרן ז"ל, חיו בבולטימור שבארה"ב, מקום בו השתלב אהרן כאיש עסקים וכיזם של פרויקטים לבנייה. כזוג, היו מעורבים יחד תמיד בפעילות למען מדינת ישראל והקהילה היהודית, והדבר בא לידי ביטוי הן במפעל ה"בונדס", ארגון "בני ברית", ביה"ח "הדסה" ו"שערי צדק" והפדרציה הציונית באמריקה.

על פעולתם ותרומתם זכו לפרסים ולאותות הוקרה כגון: "קרן שם טוב" מטעם קק"ל, "רופא חולים" מטעם שערי צדק, אשת חיל מטעם הבונדס והפרס היוקרתי ירושלים 3000. אהרן שירת כיו"ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת בר אילן.

קשר מיוחד נוצר בין אהרן ורחל דהאן לאוניברסיטת בר אילן, ומעורבותם ונדיבות ליבם ניכרות בכל פינה באוניברסיטה, הן בבניין ההנדסה, מרכז הננוטכנולוגיה, מרכז דהאן למורשת יהדות ספרד, פארק אחדות ישראל, מלגות לסטודנטים ועוד פרויקטים רבים. כל זאת, בנוסף לעשייה החינוכית הגדולה והקמת מרכז "בית תפילה" בבולטימור, שהוא מרכז לחינוך יהודי, המשרת למעלה מ-1000 תלמידים. מרכז זה, זכה להערכה רבה מצד מערכות ומוסדות חינוך על הישגיו הכבירים ועל קידום החינוך היהודי.

רחל ואהרן ז"ל נושאים בתואר ד"ר לשם כבוד מטעם אוניברסיטת בר אילן.